2023 02 28 burmistrzBurmistrz Nowogardu Robert Czapla pozyskał pieniądze na rok 2023 w wysokości 366.269,00 złotych z Funduszu Pracy, na finansowanie kosztów kształcenia uczniów, które trafią do nowogardzkich pracodawców zatrudniających uczniów. Dzięki tym środkom, młodzież z nowogardzkich szkół zawodowych będzie mogła w praktyce nauczyć się wybranego przez siebie zawodu praktycznego np. fryzjera, mechanika, piekarza, elektryka, a przedsiębiorcy otrzymają dodatkowe pieniądze na rozwój swojej działalności.
Pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18. Można zatrudnić tylko uczniów, którzy: ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju zawodu nie zagraża ich zdrowiu.
2023 02 28 doksztalcanieZatrudnianie ucznia w ramach nauki zawodu obejmuje przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania danego zawodu. Okres nauki zawodu wynosi 36 miesięcy zajęcia praktyczne u pracodawcy rozpoczynają się z dniem 1 września, z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego. Zajęcia praktyczne trwają od 1 września do 31 sierpnia, dwa razy w tygodniu.

Pracodawca zawiera z uczniem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zawierana jest na czas określony. Rozwiązuje się ona po upływie okresu przygotowania zawodowego. Aby pracodawca otrzymał pomoc w formie dofinansowania kosztów kształcenia, młodociany pracownik musi zdać egzamin czeladniczy w Izbie Rzemieślniczej w Szczecinie.

Wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika składa się w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu.

Dofinansowanie przyznaje Burmistrz Nowogardu Robert Czapla w drodze decyzji administracyjnej.

Do wniosku należy dołączyć niżej wymienione załączniki:

  • kopie dokumentów potwierdzających, że pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych;
  • kopię dokumentu potwierdzającego zatrudnienie osoby prowadzącej szkolenie w imieniu pracodawcy albo osoby zatrudnionej u pracodawcy;
  • kopię umowy o pracę zawartej z uczniem w celu przygotowania zawodowego
  • kopie dokumentów potwierdzających krótszy okres szkolenia w przypadku zmiany umowy;
  • kopię dyplomu lub świadectwa albo zaświadczenia potwierdzającego, że pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania;
  • aktualny wydruk z CEIDG lub wypis z KRS w zależności od formy prowadzonej działalności przez pracodawcę, dokument potwierdzający status prawny prowadzonej działalności w przypadku spółek.

Referat Edukacji
Jowita Kogut